#Medovníčky

Existuje milion ověřených receptů na měkké VÁNOČNÍ MEDOVNÍČKY. Já je peču každý rok, ale nikdy jsem je neměla tak měkké jako moje dětská doktorka, paní Hálová. S tou udržujeme už léta tradici. Vždy o Vánocích jí přineseme naše domácí kysané zelí a ona nám dá na oplátku své medovníčky. Lepší jsem nikdy nejedla! Po několika letech přemlouvání jsem od ní získala recept a co myslíte? Jasně, že jsou ty její lepší! Tradice tak zůstává zachována a tenhle rok opět vyměníme zelí za perníčky. Předávám vám recept - zkuste je a dejte mi vědět, jak se vám povedly. 

Vanoce_medovnicky4_web

Suroviny

Na těsto

 • 1 kg hladké mouky
 • 450 g moučkového cukru
 • 1 lžíce kakaa
 • 1 lžíce perníkového koření
 • 8 lžiček jedlé sody
 • 5 vajec
 • 100 g másla (nebo Hery)
 • 150 g medu
 • 1/2 lžičky soli

Na bílkovou polevu

 • 1 bílek
 • 100 - 120 g moučkového cukru
 • 2 lžičky škrobu
 • 1 lžička citronové šťávy

Recept

Ve vodní lázni si nechám povolit med, aby byl tekutější. Pokud už doma tekutější med mám, tenhle krok přeskočím.

Ve větší míse nebo nejlépe v míse od robotu si promíchám sypké přísady a postupně přidám vejce, rozpuštěný vlažný med a povolené máslo (nebo Heru). V robotu vymíchám těsto. Pokud nemám robot, chce to opravdu důkladně zpracovat všechny ingredience do hladkého těsta. Připravím si vál nebo silikonovou podložku na válení a přendám na ni těsto. Pokud je těsto ještě lepivé, přidám mouku a ručně ji do těsta zapracuju. Těsto si rozdělím na 2 části a každou zabalím do potravinové fólie a nechám v lednici odležet minimálně 5 hodin (nejlépe ale 10).

Těsto vyndám z lednice a nechám povolit. Vál posypu hladkou moukou. Z první části těsta na něm vyválím 2 - 3 mm silný plát. Pomocí vykrajovacích formiček vykrajuju tvary a přendám na plech vyložený pečicím papírem. Z jedné poloviny těsta dělám perníčky, které zdobím bílkovou polevou a z druhé poloviny vykrajuju kolečka, která lepím krémem a zdobím čokoládovou polevou.

Troubu předehřeju na 190 °C a každý plech peču 6 minut. Pozor, vždy záleží na troubě, první plech tedy nenechám bez dozoru a "vychytám" si teplotu i čas.

Medovníčky po upečení nechám vystydnout při pokojové teplotě, vyskládám je na plech a přikryju dobře vyždímanou mokrou kuchyňskou utěrkou. Takto přikrytý plech vložím do velké igelitky a nechám odpočívat 1 - 2 hodiny. Pak plech vybalím, otočím medovníčky vlhčí horní stranou dolů a opět na 1 - 2 hodiny přikryju. Důležité je kontrolovat, aby perníčky příliš nezvlhly!

Po této "sauně" je přendám do uzavřené plechové krabice a nechám do druhého dne v lednici. 

Druhý den zdobím medovníčky bílkovou polevou. Tu si připravím vyšleháním jednoho bílku do tuhého sněhu. Přes sítko přidám cukr a škrob a lžičku citronové šťávy. Přendám do igelitového cukrářského sáčku a odstřihnu malinkou dírku na jeho konci. Čím tenčí, tím bude kresba detailnější. 

Druhou část perníčků, které jsem vykrojila do tvaru koleček, slepím buď povidly nebo krémem a vrchní kolečko ozdobím čokoládovou polevou.
Recept na krém vám doplním.

Můj tip

Pečení mám ráda, ale zdobení mě nebaví. Nemám tolik trpělivosti a tak si ráda pomáhám zlatým prachem a dalšími zdobítky. Medovníčky ve tvaru prasátka vždy popíšu jménem každého člena naší rodiny a na Vánoce se smějeme, kdo je větší.... :o). A proč mají moje medovníčky dírku? Tenhle rok bych nimi ráda ozdobila stromeček, nebo je dávám na provázek a v krabičce daruji svým přátelům. Vyrobený dárek je nejvíc!

Šťastné a veselé Vánoce vám všem,
vaše Kristína

Dalších 91 receptů najdete v mé knize #UPGRADE

DO E-SHOPU

Kuchařka #UPGRADE

Moje kuchařka #UPGRADE je plná tradičních československých receptů a jejich inovací, obsahuje tedy celkem 91 receptů. Kniha k vám dorazí v dárkovém balení - v bavlněné nákupní tašce a v černé krabičce a když koupíte 2 ks (pro sebe a jako dárek pro někoho blízkého), máte dopravu a další bavlněnou tašku zdarma! Jenom na mém e-shopu si můžete kuchařku vybrat ze 3 jazyků - čeština, slovenština a taky angličtina a když napíšete do poznámky v objednávce o podpis, ráda vám kuchařku podepíšu. Na balení každé zásilky si dáváme záležet a zasíláme ji téměř do všech zemí EU.

Jsem moc ráda, že vaření a pečení vás baví stejně jako mě, a s mojí kuchařkou #UPGRADE vaří už více než 10 000 z vás. Děkuji :), Krístína