#Šťavnaté kuře

Na dotaz
0,10 Kč / ks
Kategorie: Recepty
#Kuře | Kristína Nemčková
Drůběž Slané

kura5

#Kuře

 

4 - 5 6 hod 3

ŠŤAVNATÉ KUŘE se vám odvděčí za čas, který mu věnujete během příprav. Rovnou upozorňuji, že recept s technikou přípravy, které se říká "BRINING" zabere 12 hodin – 6 hodin na naložení do solného roztoku, 3 hodiny na sušení v lednici a 3 hodiny na pečení. Proto doporučuji kuře připravit a naložit o půlnoci a druhý den máte perfektní oběd!

Jdu na to

Suroviny

Na jedno celé kuře

 • 1 chlazené kuře (nejlépe farmářské)
 • solný roztok (vysvětlím v postupu)
 • čerstvé bylinky (tymián, rozmarýn, šalvěj)

Na glazuru (omáčku) z hnědého másla

 • křídla z kuřete
 • 1-2 lžíce rostlinného oleje
 • 125 g másla
 • lžíce medu
 • lžíce sojové omáčky
 • špetka zauzené soli

Na přílohu a servis

 • rýže nebo bramborová kaše
 • babiččin kompot :)
 • čerstvé bylinky
 • solné pyramidy (vločková sůl)

Postup

Čerstvé kuře omyju, zkontroluji povrch a případně zbavím peří. Oddělím křídla a to ve druhém kloubu od jejich konce a poslední, třetí část křídla, nechám na trupu kuřete. Křídla nevyhazuji, odložím do lednice a později využiji.

 
 

Takto očištěné kuře zpracuji kuchařskou technikou "brining", tedy jej naložím do 3% solného roztoku, který si připravím v poměru na 1 l vody 30 g soli. Nálev pro celé kuře lze udělat až do poměru 10% soli na 1 l vody. Pro tento recept jsem zvolila nižší koncentraci.

Kuře by mělo být v solnému roztoku ponořené, proto si připravím dostatečné množství nálevu a naložím kuře do hluboké uzavíratelné mísy. Takto připravené dám na 6 hodin do lednice.

Poté kuře vytáhnu z lednice, opláchnu studenou vodou a usuším ho ze všech stran papírovou kuchyňskou utěrkou. Kuře dám do suché mísy nebo do pekáče a odkryté vrátim zpět do lednice na další 3 hodiny. Tímto procesem se kůže kuřete v lednici vysuší, což pomůže následně při pečení dosáhnout křupavé kůže.

Po odležení kuřete v lednici rozehřeji horkovzdušnou troubu na 90 °C, pod kuře dám pár čerstvých bylinek (tymián, rozmarýn, šalvěj) a dám péct na 2,5 až 3 hodiny. Nepodlévám. Když mám k dispozici teploměr, kuře by mělo dosáhnout vnitřní teploty 70 °C.

Během pečení si připravím omáčku na potření kuřete a jako přílohu k servírování. Kuřecí křídla, která jsem z kuřete odřezala, rozsekám nebo kuchařskými nůžky rozstříhám na menší části včetně kostí. Na pánvičce nebo v malém rendlíku si rozpálím rostlinný olej (přibližně 1-2 lžíce) a na něm opeču kostičky křídel dozlatova ze všech stran, pak snížím plamen sporáku a do pánve přidám 125 g másla. Nechám ho pomalu rozpustit a probublat, dokud mi nevznikne hnědé máslo. Jednou za čas nezapomenu zamíchat, aby se mi máslo nespálilo. Hnědé máslo, infuzované kuřecími křídly, po cca 15 minutách přecedím přes plátno.

Do rendlíku dám lžíci medu, lžíci sojové omáčky, špetku zauzené soli (může být i normální) a 3 lžíce hnědého kuřecího másla, které jsem si připravila z kuřecích křídel. Společně povařím, dokud se vše nepropojí. 

Kuře po třech hodinách pomalého pečení vytáhnu z trouby, teplotu zvýším na 230 °C a nechám ji rozehřát. Kuře zatím mašlovačkou potřu glazurou (omáčkou) a dám péct dozlatova na přibližně 10-15 minut. 

(Ve videu mám k dispozici domácí konvektomat Miele, tedy kombinovanou parní troubu a na pečení využiji automatický program na pečení kuřete, který mi pečení s párou o dost zkrátí.)

Po upečení kuře vytáhnu z trouby a nechám ho pár minut odpočívat, než ho naporcuji. Ze zbytku čerstvých bylinek si připravím Bouguet garni, čili kytičku z čerstvých bylinek a tu "zasadím" do kuřete před jeho podáváním. Jedná se v tomto případě čistě jenom o hezkou dekoraci.

Kuře opatrně nařežu na jednotlivé porce a jemně zasypu vločkovou solí (solné pyramidy) a podávám uprostřed stolu přímo na pekáči, aby si každý vzal tu část, která mu nejvíce chutná. Zbytek hnědého másla podávám v nálevce na omáčku, je skvělá na polití rýže nebo bramborové kaše. 

Během pečení nezapomenu připravit včas přílohu – já dělala jasmínovou rýži, jejíž vaření zabere 20 minut. Čas si rozvrhnu tak, abych vše podávala teplé a příprava přílohy skončila ve stejný čas jako upečené kuře. Ke kuřeti se skvěle hodí podávat i ovocný kompot, my doma máme nejraději hruškový. 

Co by se vám mohlo hodit?

5
15x
4
1x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
V Avatar autora | 28.1.2024
Dnes jsem kuře vyzkoušela, pekla jsem ho podle postupu v rozpisu. Chuť byla vynikající, jen nám ani po 4 hodinách peceni na 75 st. nešlo úplně od kosti. Tak nevím, co jsem udělala spatne 🥺
4
P Avatar autora | 12.10.2023
Kuře skvělé, ale těch 90g už mělo být dávno opraveno, správně je 30g na 3% roztok. Pokud už dělám reklamu na sondu, bylo by fajn zmínit, kolik stupňů by mělo vevnitř mít (72, češi 90).
K Avatar autora Kristína (Administrátor) 12.10.2023
Dobrý den, Petře, sepsala jsem celý článek o kuchařské technice BRINING, najdete jej v kategorii Akademie a odkaz jsem doplnila i do receptu. Pro kuře je vhodný nálev v rozmezi 2-10% soli na litr vody a tak psaná verze receptu byla sepsaná dřív, než natočené video - oba poměry jsou ale správné. Pro jednoduché pochopení jsem popis receptu upravila :). Hezký den.
5
I Avatar autora | 9.10.2023
Dělala jsem kuře podle vašeho receptu a bylo krásně šťavnaté i manžel chválil chuť kuřete.Moc Děkuji už jinak kuře péct nebudu
5
P Avatar autora | 20.8.2022
Skvělá chuť kuřete!
5
Avatar autora | 3.7.2022
Naprosto perfektní ☺️☺️☺️
5
Avatar autora | 29.5.2022
Stojí za ten čas s přípravou. Lepší kuře jsme doma nejedli!
5
A Avatar autora | 22.4.2022
Výborný recept. :)
5
Avatar autora | 29.3.2022
Tak já se do toho receptu přemlouvala měsíc a tento víkend nastal ten správný čas. GENIÁLNÍ to je, moc děkuji za recept. Zabere čas, ale stojí to zato.
Zpět do obchodu