#Italské makronky

Na dotaz
1 Kč / ks
Kategorie: Recepty
#Italské makronky | Kristína Nemčková
Sladké Cukroví Vánoce

italske_makronky4

#Italské makronky

 

30 90 min 4

Je několik druhů makronek, a každý má jiný recept a postup. Jeden recept na makronky už mezi mými recepty najdete, tyto Italian Meringeu Macarons jsem se naučila ve škole Le Cordon Bleu, kde právě studuji. Rozhodně vám doporučuji dodržovat recept dle pokynů (nebo videoreceptu), makronky vám žádné pochybení neodpustí.

Jdu na to

Suroviny

Na přibližně 30 makronek

 • 250 g mandlové mouky
 • 240 g moučkového cukru
 • 2 x 94 g čerstvých vaječných bílků
 • 250 g cukru krystal
 • 74 g vody
 • potravinářské barvivo
 • kuchyňský teploměr

Na ganache s limetkou

 • 100 ml smetany na šlehání
 • 100 g tmavé čokolády na vaření
 • 30 g trimoline / med
 • 25 g másla v pokojové teplotě
 • kůra z jedné limetky
 • velká špetka soli

Postup

Začnu s přípravou ganache (krému). Nad vodní lázní nechám pomalu roztát čokoládu.

V dalším rendlíku smíchám smetanu, tremolinu (nebo med) a kůru z limetky. Směs ohřeju, dokud ze smetany nepůjde pára a tremolina se nerozteče. Dávám ale pozor, ať vše nepřivedu k varu, protože se tekutina začne vypařovat a ztratím tak potřebné množství.

Jakmile se čokoláda nad vodní lázní rozteče, přendám misku mimo lázeň i plotnu a na třikrát přidám smetanovou směs. Do čokolády přimíchám 1/3 smetanové směsi a promíchám cukrářskou stěrkou, přidám další 1/3 smetanové směsi a promíchám a na závěr poslední třetinu a opět vše promíchám stěrkou.

Jako poslední přidám k čokoládě máslo v pokojové teplotě a opět promíchám, dokud se čokoládová směs, čili ganache, úplně nerozteče a vše se důkladně nepropojí. Krém odložím stranou. Nedávám do lednice, ganache by zatuhla a nedalo by se s ní pracovat při plnění makronek.

Do kuchyňského robotu naleju prvních 94 g vaječných bílků a nechám pomalu šlehat na půl do tuha. 

Mezitím si do rendlíku dám cukr krystal a vodu. Sirup přivedu k teplotě 118 °C (nebo-li "soft ball").

Když jsou bílky v robotu z poloviny tuhé, zastavím robot a přiliju polovinu cukrového sirupu, zapnu robot a nechám sirup zašlehat. Opět vypnu robot, přileju zbytek sirupu a nechám šlehat do krásné lesklé a tuhé konzistence. Bílková směs, meringue, by se šleháním neměla ochladit, ale měla by být po vyšlehání pořád trochu teplá. Jakmile jsem s konzistencí spokojena, robot zpomalím a šlehám jen na nízké rychlosti.

Zatímco se mi v robotu šlehá meringue, ve velké míse s kulatým dnem si proseju mandlovou mouku s moučkovým cukrem. Přidám dalších 94 g bílků (nevyšlehaných) a zapracuji pomocí cukrářské stěrky. Nemíchám moc dlouho, jinak směs "přešlehám".

Na závěr přidám do robotu k meringue potravinářské barvivo, zašlehám a odstavím.

Meringue přidávám po částech k mandlové pastě a stěrkou zapracuji. Vždy jsem si myslela, že tady je ta kritická chvíle, kdy se může něco pokazit! Ale vlastně je nejdůležitější z toho nedělat žádnou vědu a jednat rychle! Nesnažím se směs promíchávat pomalu, ale postupuji jemně, ale docela rychle. Snažím se propojit všechny složky tak, abych neztratila vyšlehaný objem bílků.

Hotovou směs na těsto přendám do předem připraveného cukrářského sáčku s hladkou koncovkou a nastříkám stejné tvary na plech se silikonovým papírem. Doporučuji podložku na makronky, hezky znázorní tvar a všechny kousky budou stejné. Pokud použijete pečicí papír, zachyťte si ho magnety po stranách plechu, ať vám při pečení nepoletuje a počítejte s kratším pečením, protože bude těsto v bližším kontaktu s plechem.

Plech dejte do předem vyhřáté trouby na 140°C na přibližně 12-14 minut. Každá trouba peče jinak a tak zkuste před pečením zkontrolovat teplotu teploměrem na vaření. 

Tyto makronky s italským meringue se před pečením nenechávají vysušit a pokud těsto hezky nastříkám na plech, bez toho, aby se mi na povrchu udělaly špičky, tak by se s plechem nemělo bouchat o kuchyňskou linku. Sušení makronek je zapotřebí jen u makronek francouzského způsobu.

Po upečení nechám makronky ještě pár minut na plechu a až poté odlepím ze silikonové podložky (pečicího papíru). 

Čokoládovou ganache přemíchám stěrkou dokud nebude mít tzv "pipeabel consistency", nebo-li konzistenci, která mi z cukrářského sáčku hned nevyteče, ale zároveň nebude moc ztuhlá. Naplním ganache do cukrářského sáčku s hladkou koncovkou a nastříkám do poloviny upečených makronek. Makronky slepím k sobě a mám hotovo!

Nejlepší makronky jsou odležené, druhý den, kdy se hezky propojí s krémem.

Co by se vám mohlo hodit?

5
4x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
Avatar autora | 3.6.2022
težký recept a na 3 pokus vyšli a mám radost.
Zpět do obchodu