#Vaječný likér
Kategorie: | Recepty |
---|
#Vaječný likér
VAJEČNÝ LIKÉR patří do "povinné" vánoční výbavy. Podle vašich reakcí je nejvyhledávanější a nejoblíbenější zejména před každými Vánocemi. Postup je opravdu jednoduchý a žloutky procházejí varem! Doporučuji použít pravý rum, který je vyroben z cukrové třtiny, protože právě ten dodává výslední chuť likéru. A když vám likér zůstane, co se opravdu nestává často, můžete jej použít třeba do dortového krému.
Suroviny
Na 800 ml likéru
- 4 žloutky
- 25 g cukru krupice
- 250 ml mléka
- 250 ml smetany ke šlehání (min 30%)
- 1 plechovka kondenzovaného sladkého mléka (397 g)
- 1 vanilkový lusk
- nemusíte, ale vyzkoušejte přidat tonka fazoli
- 300 ml kvalitního rumu (nedoporučuji tuzemák)
Na servis
- láhev nebo více menších láhvi na 800 ml likéru
Postup
V hrnci vyšlehám metličkou žloutky s cukrem do pěny, až změní barvu na světlejší. Poté přidám mléko, smetanu ke šlehání, sladké kondenzované mléko (klasická plechovka s hmotnosti kolem 400 g) a zrnka z vanilkového lusku. Nenahrazuji vanilkovým cukrem! Když chci experimentovat, přidám také půlku nastrouhané tonka fazoli. Na nastrouhání tonka používám microplane struhadlo, má unikátní malé strouhací otvory a oplatí se jej mít doma po ruce. Semínka z vanilkového lusku dodají likéru skvělou chuť a tonka fazole aroma.
Směs za stálého míchání metličkou na mírném plameni pomalu přivedu k varu, aby začala houstnout. Ale pozor, nevařím, jenom zahřívám do teploty přibližně 80 - 85°C. Pokud směs převařím, riskuji, že likér bude ve finále moc hustý nebo se mi žloutky vařením srazí. Můžu si pomoct teploměrem, ale konzistenci odhadnu i okem. Ta pravá hustota je řidší než puding. Čekám tedy na moment, kdy začně směs mírně houstnout a v této chvíli hrnec odstavím z plotny a směs rychle zchladím, abych zastavila proces houstnutí. Za předpokladu, že dělám vánoční likér, tedy v prosinci - hrnec přenesu ven a tam směs promíchávám, abych ji co nejrychleji zchladila. Nebo si napustím kuchyňský dřez studenou vodou, vložím do ní hrnec (dávám pozor, aby mi hladina vody nepřesáhla výšku hrnce) a metličkou důkladně směs míchám, až do celkového zchlazení.
Po vychladnutí (tohle je důležité) vaječné směsi vmíchám po částech pravý kvalitní rum (žádný tuzemák). Během toho, vždy čistou polévkovou lžíci, likér ochutnám a zhodnotím, kolik rumu použiju. Může se stát, že mi bude stačit i menší množství alkoholu, ale myslím nato, že chybějící část tekutiny musím nahradit, abych neměla likér ve výsledku moc hustý - tedy mlékem nebo smetanou. Hotový likér naliju do připravené větší láhve nebo do více menších lahviček. Z jedné dávky vyjde litr likéru.
Když na přípravu likéru využiju Thermomix, nastavím si teplotu na 70 °C a rychlost mixování 3 - 4. Postup přípravy zůstává stejný.
Vaječný likér skladuju v lednici, nebo na chladném místě (v zimním období - balkon, terasa). Alkohol likér "konzervuje", proto vám při správném skladování vydrží i dva měsíce.
Doporučuji suroviny nešidit a nenahrazovat náhražkami. Vanilka a pravý rum vyrobený z třtinového cukru (alkohol v láhvi s plachetnicí není rum) dodávají likéru tu pravou chuť a výsledek vás mile překvapí. Nemám žádnou "oblíbenou" značku rumu, v tom vám opravdu neporadím. V alkoholu se prostě nevyznám. Láhev rumu mi každý rok pro tento recept zakoupí táta a vždy je to jiná značka. Naposledy to byl Captain Morgan. Výběr je tedy opravdu jenom na vás!
Nejčastější dotazy k receptu:
- Jakou značku rumu použít? Nejsem expert na rumy, ale jak uvádím v popisu receptu, doporučuji použít pravý rum (bílý nebo hnědý). Rum a vanilka (nebo tonka) jsou ingredience, které určují finální chuť likéru.
- Proč nepoužít Tuzemák? Do receptu si dejte opravdu také suroviny, jaké máte rádi. Já v receptu použila pravý rum, který se vyrábí z cukrové třtiny a dává likéru nezaměnitelnou chuť, kterou tuzemák, vyroben z malasového lihu a rumového aroma, jednoduše neposkytne.
- Jak připravit likér bez alkoholu? Tento recept počítá s alkoholem a nemám odzkoušenou náhradu ve formě "rumového aroma", které je běžně dostupné v obchodech s dochucovadly.
- Co je tonka fazole a to nahradí vanilku nebo se kombinuje s vanilkou? Je to intenzivně vonící semeno tropického stromu cumaru (silovoň obecný), který se pěstuje v zemích Jižní Ameriky. Svou specifickou vůní a chutí tonka připomíná kombinaci mandlí, vanilky, nugátu, karamelu a marcipánu. Dodá likéru skvělé aroma, které se těžko popisuje. Vše o tonka fazoli najdete TADY. V popisu receptu uvádím, že jej lze kombinovat, ale vanilkový lusk bych tonkou nenahrazovala.
- Prochází vajíčka varem? Žloutky prochází teplotou 80°C.
- Hrudky v likéru? To znamená jediné - nemíchali jste důkladně a žloutka se vám přichytily o dno hrnce. Doporučuji směs přepasírovat přes mušelín (potravinářská látka na cezení - ZDE), ale ideální řešení to není.
- Likér je hustý, čím ředit? Směs jste vařili moc dlouho a rychlým zchlazením jste nezastavili proces houstnutí. Někdy se stane, že dáte na daný poměr surovin méně rumu, ale nenahradíte chybějící množství tekutiny. Likér se pak ředí mlékem, smetanou nebo rumem. Když vám ztuhne v láhvi, nechte ji chvíli ohřát v hrnci s vodou, aby směs povolila a následně rozřeďte.
- Likér je řídký, jak zahustit? Směs jste nedovařili a zchlazením jste proces vaření a houstnutí zastavili. Zahustit likér můžete třeba kondenzovaným mlékem, ale zbytečně zvýšíte jeho sladkost a tak se spokojte s jeho konzistenci nebo si udělejte nový likér.
- Nemáš přesný postup pro Thermomix? Sepsaný jej nemám, videopostup najdete TADY.
- Jak dlouho likér vydrží? Alkohol likér "konzervuje" a tak vám domácí likér při správném skladování v lednici vydrží pár týdnu. Doporučuje se jej spotřebovat do dvou měsíců a zbytečně ho nearchivovat. Likér bez alkoholu doporučuji spotřebovat co nejrychleji, tedy do pár dnů.