#Buchty na páře plněné zelím
Kategorie: | Recepty |
---|
#Buchty na páře plněné zelím
BUCHTY NA PÁŘE patří k tradičním slovenským receptům a já je opět trochu „upgradovala“ plnkou ze zelí a zkaramelizované cibulky. Tradičním je i DŘEVO, na kterém buchty můžete servírovat.
Suroviny
Na těsto
- 42 g čerstvého droždí
- 300 ml mléka
- 250 g polohrubé mouky
- 250 g hrubé mouky
- 1/2 lžičky prášku do pečiva
- 1/2 lžičky soli
- 1/2 lžíce cukru krystal
- 1 vejce
- 100 ml + 1 lžíce rostlinného oleje
Na plňku ze zelí
Postup
Do misky rozdrolím droždí, přidám lžíci mouky, lžičku cukru, zaliji 100 ml vlažného mléka a nechám při pokojové teplotě vzejít kvásek, až zdvojnásobí svůj objem. Trvá to asi 10 minut.
V míse smíchám mouky, přidám prášek do pečiva, sůl, cukr a vejce a přiliji vzešlý kvásek i zbývající mléko. Vše velmi dobře promíchám a propracovávám buď v robotu hnětacím hákem, nebo ručně tak dlouho, dokud se těsto nepřestane lepit. Jakmile má těsto hladkou nelepivou strukturu, posypu trochou mouky, přikryji ho čistou kuchyňskou utěrkou a nechám kynout půl hodiny, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Mezitím si připravím náplň. Očistím cibuli a nasekám ji na plátky. Půlku hlávky čerstvého zeleného zelí nakrájím na jemné proužky. Na pánvi si nechám roztopit máslo, ke kterému přidám plátky cibule a nechám ji zpěnit. Přidám nakrájené zelí a vše promíchám. Přisypu cukr, který nechám zkaramilizovat a přiliju lžíci ustřicové omáčky. Vše vařím přibližně 10 minut a k závěru dochutím sojovou omáčkou, případně opepřím.
Vykynuté těsto rozválím válečkem na 2 cm hrubý plát a nakrájím ho čtverce s rozměrem přibližně 7 x 7 cm. Doprostřed každého z nich dám vrchovatou lžičku náplně a jemně uzavřu. Vezmu protilehlé cípy čtverce, spojím je a postupně prsty slepím. Buchtu otočím a ještě na pomoučené ploše zaválím, aby se spoje ztratily, a dám kynout přikryté kuchyňskou utěrkou na děrovaný plech na dalších 20 minut.
Když mi buchty vykynou, "peču" je v troubě s párou předehřáté na 100 °C deset minut. Pokud nemám parní troubu, buchty potřu ze všech stran olejem, aby se mi nepřilepily, a napařuji je po pár kusech v napařovacím vějířku v hrnci s vařící vodou deset minut.
V rendlíku si nechám přepustit máslo. Nasekám na drobno čerstvé bylinky a jdu servírovat.NACO SI DÁVAT POZOR?
- všechny suroviny, které se přidávají do těsta, by měly mít stejnou teplotu (to platí všeobecně pro jakékoliv pečení),
- mouka se prosívá přes síto, aby se provzdušnila a droždí lépe nakynulo (ale taky nato někdy zapomenu :o),
- kvalita mouky pro jakékoliv kynuté těsto je zásadní a každá mouka obsahuje jiný poměr lepku, tedy i jinak absorbuje vlhkost. Chce to více pokusů, až si najdete tu pravou.
- přidání cukru do kynutého těsta má svůj důvod - pomáhá kynutí, během kterého vyživuje kvasinky. Při správném poměru a čase kynutí pak v těstě sladkost z cukru nezůstává. Případná sladká chuť pečiva, které by sladké nemělo být, je způsobena nedostatečným kynutím, kdy kvasinky nestihly cukr zcela spořádat.
- teplota během kynutí je alfa-omega a měla by se pohybovat kolem 30 - 35 °C, kdy se nejlépe daří kvasinkám. Při nižší teplotě, tedy pokojové, kynutí zabere více času a proto se v receptech s kynutými těsty uvádějí vždy přibližné časy. Při teplotě více než 35 °C dochází tzv spaření těsta a kynutí se přeruší, protože se kvasinky přestanou množit. Proto si opravdu dávejte pozor a při použití pečící trouby na proces kynutí si hlídejte teplotu teploměrem nebo nebo použijte automatický program na kynutí. Třeba pečící trouby Miele mají tento speciální program ve výbavě a já jej ráda využívám.
- čerstvé droždí je čerstvé jenom 14 dnů a to při skladování v lednici. Neskladujte jej déle! Když víte, že čerstvé droždí po nákupu do 2 týdnů neupotřebíte, zamrazte jej uschované v uzavíratelné potravinové dóze. Před spotřebou ho nechte 24 hodin v lednici rozmrazit a další den spotřebujte.
- droždí se aktivuje v teplé vodě nebo v teplém mléce s lžící krystalového cukru. Teplota tekutiny nesmí přesáhnout 35°C.
- čerstvé droždí se dá nahradit instantním (sušeným) a to v poměru: 2,5 gramu čerstvého droždí = 1 gram sušeného droždí.
- dobře vykynuté těsto by mělo být lesklé, hladké a nemělo by se lepit na mísu nebo vál.
- jestli je těsto správně vykynuté poznám tak, že do něj prstem zatlačím důlek, který se zvolna vyrovnává. Málo vykynuté těsto pruží rychle zpět a překynuté zanechá důlek ve stejném tvaru. Když se to stane, stačí těsto opět propracovat a nechat 10 - 15 minut opět kynout.
- každý dotyk a práce s těstem vyžaduje následné dokynutí, takže když jej vytvarujete do buchet, rohlíků či jiných tvarů, před pečením je nechte 20-30 minut dokynout.