#Boží milosti (fánky)

Na Velikonoce je zvykem udělat BOŽÍ MILOSTI, nebo-li FÁNKY, jak jim doma říkáme. Toto smažené těsto má dlouhou tradici a o Velikonocích se rozdává koledníkům.  Jednodušší recept už ani být nemůže. Zvládne ho i dítě, tak pojďme na ně :) 

fanky3_web

Suroviny

Na spoustu kousků

  • 1 zakysaná smetana nebo 1 bílý jogurt (200 ml)
  • 2 vejce
  • 2 vanilkové cukry
  • pomerančová kůra
  • špetka soli
  • 300 g hladké mouky
  • 1 lžička kypřicího prášku
  • a nic nepokazíte 2 lžícemi rumu
  • rostlinný olej na smažení
  • moučkový cukr na obalení

Recept

Ve větší míse si rozmíchám smetanu s celými vajíčky a přidám mouku smíchanou s lžičkou kypřicího prášku. Do směsi nastrouhám kůru z půlky pomeranče a přidám jeden vanilkový cukr a když mám po ruce rum :o), přidám i 2 polévkové lžíce rumu. Směs nechám důkladně promíchat v robotu, případně ručně promíchám na válu. Těsto by mělo mít vhodnou konzistenci na vyválení válečkem. Pokud je moc řídké, opatrně přidám více mouky. Doporučuji těsto nechat na chvíli uležet v lednici, při smažení nebude sát tolik tuku.

Na pomoučněném válu těsto vyválím do tloušťky cca 0,3 cm a pomocí zubatého kolečka na krájení, případně nožem, vykrájím tvar připomínající kosočtverce. Na každém udělám na středu dva další řezy.

V hluboké pánvi nechám rozehřát olej a když je horký, začnu v něm po jednom smažit fánky. Dávám pozor, aby jednotlivé kousky nebyly před smažením moc pomoučněné, mouka by se totiž připalovala na oleji. Smažím velice krátce z obou stran a nechám překapat v sítku od zbytečného oleje. 

Každý kousek (ještě teplý) obalím v misce, ve které mám směs moučkového a vanilkového cukru. Každou jednu fánku oklepu od zbytečného cukru, který se nepřichytil a servíruju ve větší míse nebo na podnosu. 

Můj tip

Fánky jsou ze zakysané smetany nebo z jogurtu, a tak je někdy servíruju s čerstvým ovocem a miskou jogurtu, ve které si fánku namáčím. Když vám fánky zůstanou na druhý den, dejte si je se šálkem kávy nebo čaje a namáčejte si je do něj.

Dobrou chuť,
vaše Kristína 

 

Made by YOU

Nebojte se v kuchyni experimentovat a zkoušet nové věci! Tady najdete ukázku toho, jak se recept na #BOŽÍ MILOSTI povedl ostatním.

 

Dalších 91 receptů najdete v mé knize #UPGRADE

DO E-SHOPU

Kuchařka #UPGRADE

Moje kuchařka #UPGRADE je plná tradičních československých receptů a jejich inovací, obsahuje tedy celkem 91 receptů. Kniha k vám dorazí v dárkovém balení - v bavlněné nákupní tašce a v černé krabičce a když koupíte 2 ks (pro sebe a jako dárek pro někoho blízkého), máte dopravu a další bavlněnou tašku zdarma! Jenom na mém e-shopu si můžete kuchařku vybrat ze 3 jazyků - čeština, slovenština a taky angličtina a když napíšete do poznámky v objednávce o podpis, ráda vám kuchařku podepíšu. Na balení každé zásilky si dáváme záležet a zasíláme ji téměř do všech zemí EU.

Jsem moc ráda, že vaření a pečení vás baví stejně jako mě, a s mojí kuchařkou #UPGRADE vaří už více než 10 000 z vás. Děkuji :), Krístína